Spotlights
Polska wychodzi z powodzi
O ile akcja na miejscu powodzi będzie jeszcze trwać długie miesiące, to na Wiejskiej i w Alejach Ujazdowskich sprawy toczą się szybko. W osobie przewodniczącego sejmowej Komisji Nadzwyczajnej posła Suchonia mamy przykład odpowiedniego człowieka na odpowiednim miejscu. I wygląda na to, że pozostali członkowie będą jego partnerami, a nie przeciwnikami. Co dobrze pracom rokuje.
...[czytaj więcej]Jerzy PAPUGA
Rozczarowanie
Rząd Michela Barnier albo de facto nie powstanie, albo będzie całkowicie zależny od radykalnej prawicy. Nie będzie w stanie rządzić, a na ulicy w siłę rosnąć będzie nie tylko lewica, ale i (a może przede wszystkim) partia Le Pen. W ten sposób Macron wpuścił do kurnika lisa, którego dopiero co, dzięki wielkiej mobilizacji Francuzów, udało się od bram odgonić.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
Brandenburgia po wyborach: ulga i nadzieje
Czy i jaki wpływ na rozwój sytuacji politycznej i przyszłoroczne wybory federalne w Niemczech będą miały wybory w Brandenburgii 22 września 2024 roku? Mimo prognoz wskazujących na zwycięstwo Alternatywy dla Niemiec (AfD), w twierdzy SPD, za jaką uchodzi ten land, i tym razem wygrali socjaldemokraci na czele z charyzmatycznym Dietmarem Woidke.
...[czytaj więcej]Bogdan WRZOCHALSKI
Mamy całkiem sprawne państwo
Państwo okazało się dobrze przygotowane na kolejną powódź tysiąclecia. Przez minione 27 lat przygotowaliśmy się do sprawnego zarządzania kryzysowego, przyjęliśmy ustawę o stanie klęski żywiołowej, dbaliśmy o infrastrukturę hydrotechniczną. Wielka w tym zasługa także członkostwa w UE. Donald Tusk powinien się jednak przeprosić z Europejskim Zielonym Ładem.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
Po debacie Trump – Harris
Mimo pozytywnych sygnałów wyścig pozostaje bardzo wyrównany. Sondaże pokazują zaciętą rywalizację, a ostateczne powodzenie Harris będzie zależało od utrzymania entuzjazmu jej zwolenników, skutecznego komunikowania programu wyborcom niezdecydowanym oraz… od tego, czy będą to wyborcy w tych stanach, które razem dostarczą magiczne 270 głosów elektorskich.
...[czytaj więcej]Ewa KAKIET-SPRINGER
Humanum czy Tumanum?
Los absolwentów MBA mniej mnie obchodzi. To dorośli ludzie, o ugruntowanej pozycji zawodowej, mający środki na pokrycie opłat, jakie od nich pobrano. Zgrozą napawa myśl o wystawionych do wiatru studentach. Jest ich wielu, to nie incydent. Przyszłość Collegium Humanum nie jest ich sprawą. Odpowiedzialność za jej rozstrzygnięcie ponoszą władze państwa.
...[czytaj więcej]Andrzej ŻOR
Achtung! Niemcy na swojej granicy!
Nasz premier z marsową miną zwrócił się przeciw rządowi Olafa Scholza. Wyraził oburzenie, uznał zapowiedź rozszerzenia wyrywkowych kontroli granicznych za „nie do zaakceptowania” i zaapelował o wspólną interwencję wszystkich sąsiadów Niemiec. Tak ostrego języka nie powstydziliby się i Jarosław Kaczyński.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
UE i BRICS
Turcja złożyła formalny wniosek o przyjęcie do grupy BRICS. Decyzje w sprawie jej rozszerzenia (jest jeszcze kilkanaście podobnych wniosków) mogą zapaść w ciągu półtora miesiąca. BRICS żadnym ugrupowaniem jeszcze nie jest, może jest jedynie wyrażeniem woli, niczym więcej. Ale przyglądać się z uwagą toczącym się procesom chyba trzeba i warto.
...[czytaj więcej]Andrzej ŻOR
Po wyborach w Turyngii i Saksonii
Wielu ma poczucie trzęsienia ziemi po wygranej AfD w Turyngii i jej wysokiego wyniku w Saksonii. Trzymając się trzeźwych i powściągliwych prób oceny sytuacji, nie popadam w aż tak skrajne emocje. W 1966 r. Narodowa Partia Niemiec odnosiła sukcesy w wyborach landowych, po czym powstała wielka koalicja CDU-SPD i historyczny rząd socjaldemokratów z liberałami.
...[czytaj więcej]Bogdan WRZOCHALSKI
Budżet 2025: czyszczony i zbrojony
Od morza do Tatr wstrząs: deficyt budżetu państwa na rok 2025 zaplanowano w wysokości 289 miliardów złotych! Opozycja wieszczy upadek państwa, popierający Koalicję są zaskoczeni, obojętni tacy pozostają. Tymczasem projekt ustawy budżetowej jest pełen plusów, minusów i kontynuowania zaszłości.
...[czytaj więcej]Przemysław SZUBAŃSKI
Kontrasygnata
Chciałbym, żeby Donald Tusk kłamał, gdy błędem ministra z Kancelarii Premiera tłumaczył swój podpis na akcie wyznaczającym neosędziego Krzysztofa Wesołowskiego na przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Bo jeśli mówił prawdę, to sprawy w rządzie i w polskiej polityce mają się znacznie gorzej niż się wydaje.
...[czytaj więcej]Łukasz DARGIN
Matematyka prawdę Ci powie
Polityka przyszłości Kamali Harris oraz doświadczenie polityczne i gospodarcze Walza powodują, że w oczach opinii publicznej jawią się oni jako politycy, którzy wreszcie zajęli się najbardziej istotnymi sprawami najszerszej liczebnie i niepokojąco ubożejącej grupy – tych, którzy dzięki ciężkiej pracy wchodzą lub starają się utrzymać w obrębie klasy średniej.
...[czytaj więcej]Ewa KAKIET-SPRINGER
Olimpiada w Polsce?
Myśl to zuchwała! Fajnie jest błysnąć, pokazać się światu. Tylko jakim kosztem? Letnie igrzyska to strasznie drogie, idące w miliardy nie tylko złotych, przedsięwzięcie. Nie mamy odpowiedniej infrastruktury sportowej. To też przepotężne wyzwanie logistyczne. Nawet jeśli organizacyjnie jakoś się z tym uporamy, to nas po prostu na to nie stać. I tyle.
...[czytaj więcej]Andrzej FLÜGEL
Komisarz Serafin
Piotr Serafin zostanie komisarzem UE do spraw budżetu. Donald Tusk nie będzie się przejmował sprzeciwami Andrzeja Dudy. To akurat mi się podoba. Organy państwa muszą działać na podstawie prawa, a Konstytucja nie daje prezydentowi prerogatyw przy nominacjach obywateli RP na funkcje w UE. Co do samego kandydata, widzę jednak parę wątpliwości.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
Wykluczone mocarstwo
Nikt nawet nie zauważył nieobecności Rosji na Olimpiadzie w Paryżu. Propagandyści dawnej potęgi sportowej ze wściekłością przeżuwali utraconą wielkość i upokorzenie pariasa. Rosyjska telewizja, chyba jako jedyna na świecie, nie transmitowała Igrzysk, ale za to nieustannie próbowała je dyskredytować i obrzydzać. Hurra-patrioci zażądali sankcji dla sportowców, którzy wystartowali pod flagami innych państw.
...[czytaj więcej]Zdzisław Aleksander RACZYŃSKI
I tak w kółeczko…
Wobec słabego wyniku i odległej pozycji medalowej podczas Igrzysk, nieprzystających do naszych wyobrażeń i możliwości, zanim sportowcy na dobre wrócili do domu zaczęło się rozliczanie. Tradycyjnie wyciągnięto te same argumenty, które pojawiają się od lat, kiedy nie idzie nam na wielkich imprezach. Tylko co z tego? Za kilka lat przyjdzie sukces, przypudruje bolączki.
...[czytaj więcej]Andrzej FLÜGEL
PiS i jego (?) pieniądze
Spodziewam się, że PiS zostanie uderzone po kieszeni decyzjami PKW w sprawie jego sprawozdań finansowych. Dla przyszłości demokracji ważne jest i wypalenie żelazem praktyki prowadzenia przez ugrupowanie rządzące kampanii wyborczych za nieograniczone środki z budżetu państwa, i uniemożliwienie pasożytowania partii na majątku państwowym w okresie między elekcjami.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
Czy F-16 mogą zmienić losy wojny?
Wreszcie dotarły obiecywane przez państwa zachodnie samoloty F-16. Nie są one jednak żadną mityczną, niosącą zwycięstwo bronią. Raczej nie zapewnią zwycięstwa. Czy Ukraina jest skazana na porażkę? Niekoniecznie. Rozwiązaniem mogą być umowy o bezpieczeństwie, jakie zawarła ona z europejskimi sojusznikami, m.in. z Wielką Brytanią, Francją, Niemcami i Polską.
...[czytaj więcej]Adam Paweł OLECHOWSKI
Dyplomacja i tajne służby
Wymiana grup więźniów i szpiegów między USA i Rosją, do której doszło 1 sierpnia w Ankarze, jest sukcesem administracji USA prezydenta Bidena, jak też Rosji. Bezspornym wygranym wydaje się być Turcja. W skutecznej dyplomatyczno-szpiegowskiej wymianie figur udział wzięły kraje, w których kult państwa, ciągłość jego instytucji i docenianie roli służb – dyplomatycznych i tajnych – jest aksjomatem praktyki politycznej.
...[czytaj więcej]Grzegorz MICHALSKI
Światopogląd i polityka
Obozowi demokratycznemu pozostaje cierpliwe, ale stanowcze działanie na rzecz przezwyciężenia konserwatywnej orientacji większości PSL. Partia ta jest anomalią na tle europejskim. Konieczne jest wywieranie stałej presji na jej kierownictwo, by porzuciło obecną politykę i odważyło się sprzeciwić hierarchii kościelnej. To droga trudna, ale nie ma lepszej.
...[czytaj więcej]Jerzy J. WIATR
Prezydent i naprawa prawa
Od początku było wiadomo, że nie ma co liczyć na jakąkolwiek współpracę Andrzeja Dudy przy przywracaniu praworządności. Bardzo aktywnie uczestniczył w tym procesie i jest zań w pełni współodpowiedzialny. Musiałby teraz połykać własny język, przyznawać się do win i błędów i wywieszać białą flagę. Będzie więc blokował nawet najbardziej oczywiste działania.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
Komisjopad
Sejmowe komisje śledcze zasiano zimą 2023. Po półrocznych zabiegach widać, że plon będzie marny. Z prac komisji nie dowiedzieliśmy się właściwie nic, czego wcześniej nie wiedzielibyśmy o potworkowatym państwie PIS. Jedyne, w czym mogliśmy się utwierdzić, to żenujący poziom naszej klasy politycznej.
...[czytaj więcej]Zdzisław A. RACZYŃSKI
Zabójstwo negocjatora
Zabicie Isma’ila Hanijji nie było priorytetem. Hamasem w coraz większym stopniu kieruje jego skrzydło militarne, a nie polityczne. Decyzje podejmują zwolennicy siłowych rozwiązań siedzący pod ziemią w tunelach w Gazie. I dzięki eskalacji konfliktu mają coraz więcej do powiedzenia. W ciągu dziesięciu miesięcy wojny Izraelowi nie udało się ich wyeliminować.
...[czytaj więcej]Juliusz GOJŁO
Co się komu kojarzy
Zamiast dyskutować o niepowtarzalnym, wspaniałym, choć nieco przydługim widowisku, jakim była ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, mamy niemal ogólnonarodowe zgorszenie rzekomą obrazą uczuć religijnych. Strasznie szybko można je u nas obrazić. Doświadczyło tego wielu reżyserów i artystów przed twórcą paryskiego spektaklu, doświadczy go wielu po nim.
...[czytaj więcej]Andrzej FLÜGEL
Wyobraź sobie nowy model komunizmu
Ponad połowa wykształconych Polaków nie potrafiłaby wyjaśnić, czym jest/był komunizm, jakie są jego cechy i jak to ma się do słów hymnu Imagine. Merytorycznie analizując, Lennon ma rację. Największymi historycznie biorąc powodami zagrożenia pokoju i wojen na świecie zawsze były religie, państwa narodowe, różnice na tle bogactwa wywołujące chciwość i głód.
...[czytaj więcej]J. Paweł GIEORGICA
Według dziennikarza TVP, raj jest komunizmem. Czy karać za głupotę?
Władze TVP ukarały pracującego dla niej dziennikarza, któremu piosenka Imagine pomyliła się z Krótkim kursem historii WKP(b), Lennon z Leninem, a pokój z komunizmem. Dziennikarz ma na swoje usprawiedliwienie to, że nie jest komentatorem politycznym, lecz sportowym. Wprawdzie to jeszcze nie powód, aby obnosić się ze swoją ignorancją. Ale czy za głupotę trzeba karać?
...[czytaj więcej]Zdzisław A. RACZYŃSKI
Dlaczego kobiety całują się na powitanie?
W kampanii Donald Trump zrobi wszystko, aby podważyć kompetencje Kamali Harris, ale może tym razem wygrana na wagę epokowej zmiany w Białym Domu będzie w zasięgu kobiecej ręki. Sukces będzie zależał od tego, jak skutecznie duet kandydatów demokratycznych (kimkolwiek będzie wiceprezydent) zakomunikuje swoje kwalifikacje i zbuduje szeroką koalicję poparcia.
...[czytaj więcej]Ewa KAKIET-SPRINGER
Kandydatka Kamala Harris
W swojej dotychczasowej karierze Kamala Harris miała twarz Janusa. Mimo to jej zwrot w nowej roli prezydenta może być pozytywną rzeczą. W Polsce prawdopodobnie nie do końca zrozumieliśmy, jaki lewicowy wiatr wieje u Demokratów. Jeśli zawieje wystarczająco mocno, możliwe, że zatrzepocze również u nas.
...[czytaj więcej]J. Paweł GIEORGICA
Aborcja na wieczne nigdy?
Temat aborcji na Wiejskiej stanął na ostrzu noża nie tylko wskutek przegranego głosowania ustawy depenalizującej pomocnictwo. Chodzi o coś znacznie poważniejszego – mianowicie o kompletny brak koalicyjnego porozumienia w obozie 15 października, jak tę sprawę pragmatycznie na Wiejskiej przeprowadzić, aby zaspokoić słuszne oczekiwania kobiet.
...[czytaj więcej]Jerzy PAPUGA
Świat według Trumpa
Świat stoi przed naprawdę czarnym scenariuszem. Łatwo zgadnąć, co zrobi Trump w razie elekcji. Mówi to wprost i nie ma powodu zakładać, że po 20 stycznia potraktuje swe słowa jako nic nieznaczącą kampanijną paplaninę. Naprawdę zakończy wojnę w Ukrainie. Po prostu powie Wołodymyrowi Zełenskiemu, że przestanie dostarczać mu broń i amunicję.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
Pewność i zamieszanie
Druga kadencja Trumpa zdaje się stawać coraz pewniejsza. Demokraci na miesiąc przed ich konwencją wyborczą są w niewyobrażalnie trudnej sytuacji. Niedaleka przyszłość pokaże, co wybierze Ameryka: iluzoryczną pewność, jaką daje „Make America Great Once Again”, czy skok w niepewność wynikającą z konieczności szybkiego wyboru kandydata zastępczego.
...[czytaj więcej]Ewa KAKIET-SPRINGER
Immunitet
To nie jest opozycja w przyjętym tego słowa znaczeniu. To zraniony drapieżnik, który przygotowuje się do ponownego skoku i tego zamiaru nie ukrywa. Wierząc w „wyborczy kapitał” Podkarpacia i Podlasia, nie zmienia retoryki, zabijającej wszelki dialog w polityce. Rozliczenie – to jedyny sposób poskromienia tej drapieżności.
...[czytaj więcej]Piotr STEFANIUK
Milczenie owieczek?
Nie dziwią mnie głosujący przeciw ustawie dekryminalizującej pomoc w przerwaniu ciąży panowie z PSL, w obawie przed otwarciem puszki Pandory, z której wypełzłyby nierówności między kobietami i mężczyznami na wsi czy obyczaje przemocowe. Dziwi natomiast milczenie w tej kwestii kobiet ze wsi, wpisywanych przez PiS w kolorowy obraz wiejskich idylli Kół Gospodyń Wiejskich, garnków i patelni.
...[czytaj więcej]Danuta WANIEK
Szczyt na miarę możliwości, nie ambicji i potrzeb
Mnie – powiem szczerze – waszyngtoński szczyt NATO rozczarował. W nadchodzących ciężkich czasach, a trudno wyobrazić sobie cięższe, od przywódców mamy prawo oczekiwać śmiałych decyzji; takich, które przeszłyby później do historii. Przełomowe mogło okazać się zaproszenie Ukrainy do wstąpienia do Sojuszu. Zaproszenie to jeszcze nie członkostwo.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
Podróże Orbána
Dwustronne wizyty Viktora Orbána w Kijowie, Moskwie i Pekinie (jednak z wyraźnym nawiązywaniem do prezydencji Węgier w UE), przedstawiane przez niego jako misja pokojowa i próba mediacji, wprowadzają zamieszanie komplikujące naprawdę groźną sytuację. To oczywiście niepoważna inicjatywa, ale powinniśmy z niej wyciągnąć wnioski.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
Francja – porażka skrajnej prawicy
Europa odetchnęła z ulgą. Taktyczny sojusz lewicy i centroprawicowych ugrupowań popierających prezydenta Macrona uniemożliwił skrajnej prawicy przejęcie władzy we Francji. Druga tura wyborów 7 lipca wyłoniła jednak parlament tak zróżnicowany, że skomponowanie trwałej koalicji większościowej wydaje się niemożliwe.
...[czytaj więcej]Zdzisław A. RACZYŃSKI