Recenzje
Czytamy, chwalimy lub krytykujemy, polecamy lub ostrzegamy. Książki różne, często nieoczywiste, zazwyczaj opisujące mierzenie się człowieka z rzeczywistością, podszyte ideami humanizmu. Zawsze – z różnych względów – ważne. Czasem spoglądamy także na filmy i inne dzieła kultury.
Chętnie korzystamy z ocen i podpowiedzi twórców i krytyków z kręgów Europejskiego Stowarzyszenia Kultury SEC, Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Wielka improwizacja Adama M.
Z wielką swobodą po jakimś wstępie, po prezentacji podstawowego motywu zaczyna plątać wątki, źle się wyraziłem, zaczyna je zaplatać. Rozpuścił palce po klawiaturze, trzymając rytm jak dobry woźnica lejce i coraz to pogania gniade swego zaprzęgu, a nawraca, a tych paluchów chyba mu przybyło, co on nimi wyprawia! Gra już nie jeden fortepian, ale chyba pięć.
...[czytaj więcej]Grzegorz WALCZAK
Panorama przemian współczesnego świata
Jan Szmyd, Przekroje cywilizacyjnych przemian współczesnego świata i człowieka. Epokowa transformacja wszystkiego – szansa i zagrożenie, Wydawnictwo Naukowe Pigonianum, Krosno 2023, 340 stron.
...[czytaj więcej]Jerzy J. Wiatr
Rafała Skąpskiego opowieści rodzinne
Rafał Skąpski, Panny z Genewy. Wydawnictwo Austeria, Kraków – Budapeszt – Syrakuzy 2024, 217 stron.
...[czytaj więcej]Andrzej ŻOR
Żuan Don dobrze opisany
Przybora, zamiast pomnika, uzyskał coś znacznie cenniejszego – silne i rozrastające się plemię wiernych wyznawców, do których zaliczała się np. Wisława Szymborska.
...[czytaj więcej]Jerzy PAPUGA
Rausz – Niemcy między wojnami
Harald Jahner, Rausz – Niemcy między wojnami, przełożyła Monika Kilis, Wydawnictwo Poznańskie Sp. z o.o., Poznań 2023.
...[czytaj więcej]Jerzy PAPUGA
Steinbeck po latach
John Steinbeck, Dziennik z podróży do Rosji (ze zdjęciami Roberta Capy), Prószyński i S-ka, Warszawa 2024, ss. 248.
...[czytaj więcej]Andrzej ŻOR
Kronika wojny
Andrzej Małkiewicz, Piotr Szymaniec, Wojna nowego wieku? Agresja Rosji przeciw Ukrainie 2022–2023, Inforteditions, Warszawa 2023, s. 540.
...[czytaj więcej]Zdzisław Aleksander RACZYŃSKI
Wojna widziana inaczej
W odnalezionych po latach listach kaprala Wehrmachtu widać konflikt wartości religijnych i obowiązków obywatelskich. Bruno Mielke znalazł się na rozdrożu. Niemiecki faszyzm zakładał wiarę w prymat rasy germańskiej, ślepe podporządkowanie Fuehrerowi, uznanie państwa za drogowskaz moralny – choć oficjalnie nie zerwano z dogmatami Kościoła.
...[czytaj więcej]Andrzej ŻOR
Agnieszka Holland i kłopoty z władzą
Agnieszka Holland słusznie uchodzi za wybitną postać w kinematografii polskiej i międzynarodowej. Jednakże prezentacja jej filmów nie wyczerpuje wszystkich kierunków ich intelektualnej zawartości. Do tych najczęściej pomijanych należą wątki filozoficzne obecne w jej twórczości, natura współczesnej cywilizacji, antropologia i psychologia społeczna.
...[czytaj więcej]Mirosław CHAŁUBIŃSKI
Autorytaryzm początków XXI wieku. Tendencje, ewolucja, perspektywy
Po dyktaturach strachu współcześnie wśród państw niedemokratycznych zaczynają dominować dyktatury spinu.
...[czytaj więcej]Mirosław CHAŁUBIŃSKI
Humanistyczny ruch świecki w opinii autora IPN
Bogusław WÓJCIK, Być pomocnikiem partii, Instytut Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, Oddział w Rzeszowie, Rzeszów – Warszawa 2023 s. 639 plus fotografie, s. 20 nlb.
...[czytaj więcej]Zdzisław Słowik
Siedem życzeń
Siedem życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei, Znak, Kraków 2023, s. 320.
...[czytaj więcej]Andrzej Żor
O złym człowieku w polityce
Wywód Kuźniara toczy się ledwie na 200 stronach tekstu i dla wprawnego czytelnika jest do przetrawienia właściwie w jedną noc, ale siła tej książki polega na zasianiu ziarna głębszej refleksji. Po jej lekturze chciałoby się bowiem podjąć jakiś wysiłek, aby to zło zminimalizować, a nawet wyrugować, choćby na własnym, krajowym podwórku.
...[czytaj więcej]Jerzy PAPUGA
Dom pod wiecznym piórem
Wspomnienie o środowisku pisarskim związanym z legendarnym Domem Literatów przy ul. Krupniczej w Krakowie, przez mury którego przewinęło się kilka pokoleń niezmiernie dla powojennej polskiej literatury interesujących i nadal znaczących twórców.
...[czytaj więcej]Janusz TERMER
Pewien mężczyzna – powieść o zmianie tożsamości w Japonii
Pewnego dnia adwokat Kido-san od dawnej klientki otrzymał prośbę o spotkanie, by poradzić się w sprawie zmarłego męża, który – jak się okazało – nie był tym, za kogo się podawał. Przyjął prośbę wdowy i rozpoczął skomplikowane śledztwo…
...[czytaj więcej]Mikołaj MELANOWICZ
Hotel, cudowny jak sama Brigitte Bardot
Jest to film na wskroś artystyczny w konwencji onirycznej fantasmagorii, wyrosłej z realnej podstawy. A jest nią pamięć twórcy o własnym dzieciństwie i młodości, przeżytych w epoce wczesnego PRL-u.
...[czytaj więcej]Grzegorz WALCZAK
Portret feministki
Książka jest prawdopodobnie debiutem literackim Haliny Sargarolo (tłumaczki z języka francuskiego), angażującej się w obronę praw kobiet. Tak więc pod pseudonimem literackim otrzymaliśmy opracowanie, w którym przedstawione zostały poglądy tych Polek, które nie mają zahamowań, aby swą postawę życiową związać z mianem „feministki”…
...[czytaj więcej]Danuta WANIEK
Bzik kolonialny
Książką, jaka wpadła mi w ręce, był opis niespełnionych snów Polaków o potędze, starania o status mocarstwa, jakie roiliśmy przed wojną i jakie od czasu do czasu pojawiają się jeszcze w niektórych polskich głowach. Rojenia o Polsce mocarstwowej kołaczą się w nich od dawna, ale na dwudziestolecie międzywojenne przypadała konkretyzacja
...[czytaj więcej]Andrzej ŻOR
Wojczala opisanie świata
Otrzymałem od przyjaciela w podarunku – trochę złośliwym, trochę ironicznym – trzytomowe dzieło Prolegomena, napisane i wydane własnym sumptem przez pewnego obywatela, który na 1600 stronach snuje rozważania nad „sensem istnienia i przeznaczeniem Kosmosu”. Krzysztof Wojczal nie ma aż tak wielkich ambicji; zadowala się opisaniem, jak działa świat wielkiej geopolityki…
...[czytaj więcej]Łukasz DARGIN
Ptaszki i ptaszyska, czyli o banalności zła raz jeszcze…
Istnieje cała wielka Biblioteka Przedmiotowa na ten temat. Od tylu już dziesięcioleci pojawiają się w historiografii, socjologii, literaturze pięknej oraz w publicystyce światowej tysięczne analizy, dyskusje i trwające nadal spory dotyczące tego tajemniczego i zagadkowego problemu. Stawiane są ciągle na nowo formułowane pytania…
...[czytaj więcej]Janusz TERMER
Strona ojca
Emerytowany profesor UW, literaturoznawca i antropolog kultury, były dyrektor Instytutu Kultury Polskiej tej uczelni, przekroczył osiemdziesiątkę i uznał, że pora napisać autobiografię; takie zachcianki miewają starzejący się dżentelmeni, którzy całe życie parali się pisarstwem. Zapowiedział trzy części tego dzieła…
...[czytaj więcej]Andrzej ŻOR
Listy królewskie i cesarskie u schyłku Rzeczypospolitej
Dzięki Muzeum Łazienek Królewskich otrzymaliśmy dostęp do materiału źródłowego, jakim jest korespondencja króla Stanisława II i cesarzowej Katarzyny II oraz szeregu urzędników obojga władców z lat 1764–1796. Mamy możliwość przeczytania wymiany korespondencji między pierwszoplanowymi aktorami Polski i Rosji drugiej połowy XVIII w. …
...[czytaj więcej]Daniel SAMOTUS ZBYTEK
W imię Ojca – Zbyszka i Syna – Marcina, czyli felieton z mottem
Dialog przy pomocy poezji, w różnym czasie i w nieoczywistej, zawsze owianej mgiełką tajemnicy przestrzeni niby czysto tylko wewnętrznej, osobistej, ale przecież już i w historycznym, już i psychologiczno-społecznym zarazem kontekście, zawsze jest i musi być (myślę sobie) zapewne ogromnie trudny, chociaż zawsze jest ciekawy i ważny…
...[czytaj więcej]Janusz TERMER
Gdynia obiecana
Budowa Gdyni miała ogromne znaczenie dla Polski odrodzonej w roku 1918. Miała potwierdzić, że jesteśmy – jako Polacy – zdolni do podjęcia wyzwania, które na nowo ukształtuje naszą przyszłość jako nowoczesny, dobrze zorganizowany kraj. Gdynię zbudowano. To wybicie się na niezależność zostało zrealizowane ciężką pracą całego narodu…
...[czytaj więcej]Daniel SAMOTUS ZBYTEK
Dzieje Kościoła okiem świadka zła
Książka jest wybitnie subiektywnym punktem widzenia przedstawiającym rolę Watykanu i instytucji Kościoła w historii ponad 1500-letnich prześladowań Żydów. Kreśli ją przedstawiciel kultury judaistycznej i jednocześnie zlaicyzowany Żyd, który postawił sobie za zadanie zgłębić, zrozumieć, opisać istotę procesów społecznych …
...[czytaj więcej]Radek CZARNECKI
Podobieństwa i różnice. O „Bliskich” Annie Ernaux
Autorka książki jest mi (nomen omen) bliska; jesteśmy rówieśnikami, oboje urodzi-liśmy się we wrześniu 1940 roku, oboje pod tym samym znakiem Zodiaku – Panną, Annie jest starsza ode mnie o kilkanaście dni. Pierwsze pytanie dotyczy zatem biograficznych podobieństw i różnic, bo też wokół wątków biograficznych koncentrują się…
...[czytaj więcej]Andrzej ŻOR
Jeszcze słówko o Zofii Posmysz
Zmarła w sierpniu 2022 r. (dwa tygodnie przed ukończeniem 99 lat) Zofia Posmysz była autorką wielu wybitnych i popularnych utworów, przede wszystkim pisanych prozą, jak słynna i znana z adaptacji filmowej Andrzeja Munka Pasażerka (1962). Była także znana, o czym dziś mniej się pamięta, jako twórczyni znakomitych słuchowisk radiowych.
...[czytaj więcej]Janusz TERMER
Sztuki piękne
Wiesław Łuka jest cenionym reportażystą, w przeszłości dziennikarzem poczytnych czasopism, takich jak „Prawo i Życie” czy „Sztandar Młodych”. Najbardziej znany z jego dorobku był reportaż Nie oświadczam się – relacja dotycząca zbrodni w Połańcu, gdzie całą wieś dotknęła zmowa milczenia. Na jej podstawie Janusz Petelski nakręcił film…
...[czytaj więcej]Andrzej ŻOR