logo3
logo2
logo1

"Ufajmy znawcom, nie ufajmy wyznawcom"
Tadeusz Kotarbiński

Jaka lewica?

Jakiej lewicy potrzebuje dzisiejszy świat, nowoczesne społeczeństwa, współczesna Polska?

Globalnie, w wielu miejscach wciąż jest tak dużo ubóstwa, niesprawiedliwości, wyzysku, nierówności, nietolerancji i zacofania, że siły polityczne dążące do zmiany tego stanu rzeczy mają czym się zajmować. Ale w społeczeństwach postindustrialnych, które zaznały dobrodziejstwa państwa dobrobytu i których członkowie zderzają się dziś z płynną nowoczesnością, komunikują za pośrednictwem social mediów i zastanawiają nad wpływem na ich życie sztucznej inteligencji, tradycyjne wyzwania straciły ostrość. Ważne stały się nowe dylematy. Linie sporów są zmienne, często dzielą społeczeństwa na „partie jednego tematu”. Stronnictwa socjaldemokratyczne – być może w większym stopniu od politycznej konkurencji – znalazły się pod naciskiem populizmu.

Co więc czeka lewicę? Poprosiliśmy o prognozy i podpowiedzi myślicieli oraz praktyków.

Ta strona internetowa przechowuje dane, takie jak pliki cookie, aby umożliwić podstawowe funkcje witryny, a także marketing, personalizację i analizy, zgodnie z naszą Polityką Prywatności.
W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia przeglądarki lub zaakceptować ustawienia domyślne. Akceptuje politykę prywatności