Opowiadania i dramaty
Kultura jest tym, co czyni nas ludźmi, tworzy więzi, buduje społeczeństwa.
Tę stronę udostępniamy w szczególności pisarzom, poetom i dramaturgom z zaprzyjaźnionych z „Res Humana” środowisk Europejskiego Stowarzyszenia Kultury SEC i Związku Literatów Polskich.
Wielka improwizacja Adama M.
Z wielką swobodą po jakimś wstępie, po prezentacji podstawowego motywu zaczyna plątać wątki, źle się wyraziłem, zaczyna je zaplatać. Rozpuścił palce po klawiaturze, trzymając rytm jak dobry woźnica lejce i coraz to pogania gniade swego zaprzęgu, a nawraca, a tych paluchów chyba mu przybyło, co on nimi wyprawia! Gra już nie jeden fortepian, ale chyba pięć.
...[czytaj więcej]Grzegorz WALCZAK
Tomaszek Aforysta
Opowiadanie Sebastiana Markiewicza, pisarza średniego pokolenia, autora cyklu literackich portretów Warszawy, o których jeden z krytyków napisał, że łączą w sobie bezkompromisową szczerość Hłaski z romantyczną nostalgią Mahfuza Nadżiba.
...[czytaj więcej]Sebastian MARKIEWICZ
Namiętność. O małej Nettie i polskim żołnierzu
Po raz pierwszy w języku polskim publikujemy pełną treść noweli jednego z najwybitniejszych szkockich pisarzy XX stulecia – Freda Urquharta. Niezależnie od jej walorów literackich, sądzimy, że może ona zainteresować polskiego Czytelnika ze względu na zilustrowanie zjawisk społecznych lat czterdziestych ubiegłego wieku dotykających także polskich żołnierzy stacjonujących w Wielkiej Brytanii.
...[czytaj więcej]Fred URQUHART
Namiętność. O małej Nettie i polskim żołnierzu (cz. I – IV)
Pierwszy fragment nigdy dotąd po polsku niepublikowanej w całości noweli jednego z najwybitniejszych szkockich pisarzy XX wieku.
...[czytaj więcej]Fred URQUHART
Namiętność. O małej Nettie i polskim żołnierzu (cz. V-XI)
Drugi fragment noweli szkockiego pisarza o relacjach polskich żołnierzy i miejscowych dziewcząt w czasie wojny.
...[czytaj więcej]Fred URQUHART
Namiętność. O małej Nettie i polskim żołnierzu (cz. XII-XXVII)
Dokończenie noweli Freda URQUHARTA (drukiem ukaże się w numerze 3/2024 „Res Humana” w maju 2024 roku).
...[czytaj więcej]Fred URQUHART
Biblioteka
Nigdy niewystawiona sztuka o wyimaginowanym nocnym spotkaniu Józefa Piłsudskiego z Feliksem Dzierżyńskim, autorstwa przyjaciela i sekretarza Jarosława Iwaszkiewicza.
...[czytaj więcej]Eugeniusz KABATC
Ceremoniał
A wtedy Karol na króla ostatecznie wynoszony, pomazaniec pomazany, naznaczany, uprawomocniany jeszcze mocniej, jeszcze nadmocarniej, „niewątpliwym królem” uznany, uświęcany w swym dotychczasowym, niedawnym królowaniu, spokojnie odpowiada: „Nie aby mi służono, tylko, bym ja mógł służyć” (fragment opowiadania – albo „zakręconego literackiego reportażu”).
...[czytaj więcej]Grzegorz WALCZAK