Spotlights
Ambasady bez ambasadorów, ambasadorowie bez ambasad
Za żenujący i szkodliwy dla Polski spektakl z (nie)powołaniem nowych, i (nie)odwołaniem poprzednich, ambasadorów odpowiedzialność ponosi w pierwszej kolejności prezydent Duda. Nie jest wszakże zupełnie bez winy minister Sikorski, który w swoich decyzjach jest mocno niekonsekwentny i, jak się wydaje, kieruje się głównie interesem wyborczym.
...[czytaj więcej]Łukasz DARGIN
Bo to po prostu zły człowiek jest…
Przeszedł Marsz Niepodległości. Mniej agresji, mniej rac. Niby dobrze, ale… Czy bezzasadny jest lęk, że narodowo-katolicki radykalizm rozgości się w świadomości społecznej jako równowartościowy uczestnik życia publicznego? Oto obrońcy demokracji kroczyli obok patriotów, obiecujących wyzwolenie Polski z unijnej niewoli. To maszerował nierozum nakarmiony kłamstwem.
...[czytaj więcej]Piotr STEFANIUK
Prawybory
Prawybory w KO są rzadkim przykładem demokracji wewnątrzpartyjnej w czasach, gdy utarło się przekonanie, że stronnictwa współczesne muszą być wodzowskie. Dobrym prezydentem będzie zarówno Trzaskowski, jak i byłby nim Sikorski. Zamiast oczekiwania na ułożenie stosunków z Trumpem, patrzmy na umiejętności konstruktywnego prowadzenia polityki europejskiej.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
Wytrwałość i konsekwencja
Sejm skierował do dalszych prac poselski (Lewicy i Koalicji Obywatelskiej) projekt nowelizacji Kodeksu karnego dotyczący dekryminalizacji przerywania ciąży. W lipcu projekt ustawy o tej samej treści został odrzucony, ponieważ przeciwko niemu zagłosowała większość posłów koalicyjnego PSL. Być może teraz prace komisji nadzwyczajnej zakończą się sukcesem. Polki na to zasługują.
...[czytaj więcej]Danuta WANIEK
Szara eminencja
Co naprawdę wiemy o kimś, kto – jak już szepcze się na waszyngtońskich salonach – może odgrywać jedną z najbardziej znaczących ról w nowej administracji? Jaki będzie wpływ Elona Muska na nową polityczną rzeczywistość, w której 47. prezydent będzie miał większość w Izbie Reprezentantów i w Senacie? Do jakiego stopnia nie Trump, lecz Musk jest przewidywalny?
...[czytaj więcej]Ewa KAKIET-SPRINGER
Wymowa amerykańskich wyborów 2024
Wygrana Donalda Trumpa jest wynikiem polaryzacji politycznej, a zarazem polaryzację tę pogłębia. Dla Stanów Zjednoczonych oznacza umacnianie konserwatywnego zwrotu, który obserwujemy od pewnego czasu. Dla świata stanowi przestrogę – przypomnienie, że bezpieczeństwa nie wolno budować jedynie na zaufaniu do potęgi USA. Czekają nas trudne lata.
...[czytaj więcej]Jerzy J. WIATR
Rosja non grata
Za decyzją władz Polski o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Poznaniu kryją się realne problemy bezpieczeństwa kraju, związane z aktywnością rosyjskich służb specjalnych. Konsulat w Poznaniu obejmował swoją działalnością obszar, na którym znajduje się sześć wojskowych baz amerykańskich. Niemniej na termin ogłoszenia decyzji wpływ mogła mieć zbliżająca się kampania prezydencka w Polsce.
...[czytaj więcej]Łukasz DARGIN
Paradoksalnie Kosiniak-Kamysz ma rację
Niezależnie od intencji prezesa PSL, jeśli się dobrze zastanowić, scenariusz jednego kandydata Koalicji 15 Października zaspokajałby interesy wszystkich. Jest jeden warunek, który Kosiniak-Kamysz musiałby zaakceptować: to nie on wybierałby Platformie kandydata. Gdyby wszyscy pozostali zgodzili się na Trzaskowskiego, musiałby stanąć u jego boku.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
Strategia migracyjna a prawo międzynarodowe
W rzeczywistości Rada Europejska podkreśliła konieczność stosowania prawa międzynarodowego i humanitarnego oraz wykonywania decyzji trybunałów międzynarodowych i wdrożenia przepisów UE. Uznała też konieczność kontroli granicy polsko-białoruskiej zgodnie z prawem UE i międzynarodowym.
...[czytaj więcej]Hanna MACHIŃSKA
Europa musi skręcić w lewo! Dlaczego zatem skręca w prawo?
Tusk pomógł przywódcom UE postawić na agendzie kwestię problematyczną – że pakt migracyjny nie jest panaceum i muszą mu towarzyszyć także inne narzędzia. Nie bez znaczenia jest świadomość wszystkich wagi wyborów prezydenckich w Polsce i wykorzystania każdej szansy, by zwiększyć szanse kandydata opcji demokratycznej.
...[czytaj więcej]Renata MIEŃKOWSKA-NORKIENE
Co naprawdę powiedział Andrzej Duda?
W niezwykle konfrontacyjnym wobec rządu sejmowym orędziu prezydent powiedział jednak jedną ważną rzecz: do ostatniego dnia kadencji nie ma co liczyć na jego współpracę w żadnej sprawie. Większość parlamentarna nie powinna biernie czekać przez najbliższe dwieście kilkudziesiąt dni. Dobrze by się stało, gdyby taka była konsekwencja wczorajszego ataku Andrzeja Dudy.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
Rok po wyborach
Mija rok od wyborów, które zapoczątkowały proces odbierania władzy Prawu i Sprawiedliwości. Nie jest to proces zakończony, gdyż prawica okopała się w Pałacu Prezydenckim i innych instytucjach, często z naruszeniem prawa. Każda ocena mijającego roku musi więc uwzględniać tę sytuację. Zasadnicza zmiana może nastąpić dopiero po przyszłorocznych wyborach.
...[czytaj więcej]Jerzy J. WIATR
Nike dla Urszuli Kozioł
Nie wszystkie werdykty Jury tej nagrody wydawały się trafione. Tym razem nie ma wątpliwości.
Raptularz – to rodzaj brudnopisu lub notatnika do zapisywania różnych spraw bieżących, wiadomości, zdarzeń itp. Albo raczej „spis myśli, wierszy lub zasłyszanych anegdot”. Urszula Kozioł ma świadomość, że ten poetycki tom może być ostatnim z jej dokonań.
...[czytaj więcej]Andrzej ŻOR
Dobre skutki awantury o IDEAS NCBR
Jeśli awantura o profesora Sankowskiego, któremu skończyła się kadencja prezesa spółki zajmującej się AI i który w konkursie (nie przy zielonym stoliku, nie w zaciszu gabinetów, jak to by miało miejsce za poprzedniej władzy) znalazł swojego pogromcę, spowoduje docenienie znaczenia nauki w środowisku rządowych decydentów, uznam, że dobrze się stało.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
Logika złego wyboru
Wytłumaczenie, że Netanjahu gra we własną grę, by oddalić widmo stanięcia przed sądem wydaje się zbyt proste wobec skali ryzyka, z jakim igra. Okrzyknięcie Iranu największym wrogiem Izraela sprawia, że kwestia palestyńska schodzi na plan dalszy. Prowokowanie konfrontacji daje możliwość przemeblowania całego regionu wedle wyobrażeń izraelskiego premiera.
...[czytaj więcej]Juliusz GOJŁO
Polska wychodzi z powodzi
O ile akcja na miejscu powodzi będzie jeszcze trwać długie miesiące, to na Wiejskiej i w Alejach Ujazdowskich sprawy toczą się szybko. W osobie przewodniczącego sejmowej Komisji Nadzwyczajnej posła Suchonia mamy przykład odpowiedniego człowieka na odpowiednim miejscu. I wygląda na to, że pozostali członkowie będą jego partnerami, a nie przeciwnikami. Co dobrze pracom rokuje.
...[czytaj więcej]Jerzy PAPUGA
Rozczarowanie
Rząd Michela Barnier albo de facto nie powstanie, albo będzie całkowicie zależny od radykalnej prawicy. Nie będzie w stanie rządzić, a na ulicy w siłę rosnąć będzie nie tylko lewica, ale i (a może przede wszystkim) partia Le Pen. W ten sposób Macron wpuścił do kurnika lisa, którego dopiero co, dzięki wielkiej mobilizacji Francuzów, udało się od bram odgonić.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
Brandenburgia po wyborach: ulga i nadzieje
Czy i jaki wpływ na rozwój sytuacji politycznej i przyszłoroczne wybory federalne w Niemczech będą miały wybory w Brandenburgii 22 września 2024 roku? Mimo prognoz wskazujących na zwycięstwo Alternatywy dla Niemiec (AfD), w twierdzy SPD, za jaką uchodzi ten land, i tym razem wygrali socjaldemokraci na czele z charyzmatycznym Dietmarem Woidke.
...[czytaj więcej]Bogdan WRZOCHALSKI
Mamy całkiem sprawne państwo
Państwo okazało się dobrze przygotowane na kolejną powódź tysiąclecia. Przez minione 27 lat przygotowaliśmy się do sprawnego zarządzania kryzysowego, przyjęliśmy ustawę o stanie klęski żywiołowej, dbaliśmy o infrastrukturę hydrotechniczną. Wielka w tym zasługa także członkostwa w UE. Donald Tusk powinien się jednak przeprosić z Europejskim Zielonym Ładem.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
Po debacie Trump – Harris
Mimo pozytywnych sygnałów wyścig pozostaje bardzo wyrównany. Sondaże pokazują zaciętą rywalizację, a ostateczne powodzenie Harris będzie zależało od utrzymania entuzjazmu jej zwolenników, skutecznego komunikowania programu wyborcom niezdecydowanym oraz… od tego, czy będą to wyborcy w tych stanach, które razem dostarczą magiczne 270 głosów elektorskich.
...[czytaj więcej]Ewa KAKIET-SPRINGER
Humanum czy Tumanum?
Los absolwentów MBA mniej mnie obchodzi. To dorośli ludzie, o ugruntowanej pozycji zawodowej, mający środki na pokrycie opłat, jakie od nich pobrano. Zgrozą napawa myśl o wystawionych do wiatru studentach. Jest ich wielu, to nie incydent. Przyszłość Collegium Humanum nie jest ich sprawą. Odpowiedzialność za jej rozstrzygnięcie ponoszą władze państwa.
...[czytaj więcej]Andrzej ŻOR
Achtung! Niemcy na swojej granicy!
Nasz premier z marsową miną zwrócił się przeciw rządowi Olafa Scholza. Wyraził oburzenie, uznał zapowiedź rozszerzenia wyrywkowych kontroli granicznych za „nie do zaakceptowania” i zaapelował o wspólną interwencję wszystkich sąsiadów Niemiec. Tak ostrego języka nie powstydziliby się i Jarosław Kaczyński.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
UE i BRICS
Turcja złożyła formalny wniosek o przyjęcie do grupy BRICS. Decyzje w sprawie jej rozszerzenia (jest jeszcze kilkanaście podobnych wniosków) mogą zapaść w ciągu półtora miesiąca. BRICS żadnym ugrupowaniem jeszcze nie jest, może jest jedynie wyrażeniem woli, niczym więcej. Ale przyglądać się z uwagą toczącym się procesom chyba trzeba i warto.
...[czytaj więcej]Andrzej ŻOR
Po wyborach w Turyngii i Saksonii
Wielu ma poczucie trzęsienia ziemi po wygranej AfD w Turyngii i jej wysokiego wyniku w Saksonii. Trzymając się trzeźwych i powściągliwych prób oceny sytuacji, nie popadam w aż tak skrajne emocje. W 1966 r. Narodowa Partia Niemiec odnosiła sukcesy w wyborach landowych, po czym powstała wielka koalicja CDU-SPD i historyczny rząd socjaldemokratów z liberałami.
...[czytaj więcej]Bogdan WRZOCHALSKI
Budżet 2025: czyszczony i zbrojony
Od morza do Tatr wstrząs: deficyt budżetu państwa na rok 2025 zaplanowano w wysokości 289 miliardów złotych! Opozycja wieszczy upadek państwa, popierający Koalicję są zaskoczeni, obojętni tacy pozostają. Tymczasem projekt ustawy budżetowej jest pełen plusów, minusów i kontynuowania zaszłości.
...[czytaj więcej]Przemysław SZUBAŃSKI
Kontrasygnata
Chciałbym, żeby Donald Tusk kłamał, gdy błędem ministra z Kancelarii Premiera tłumaczył swój podpis na akcie wyznaczającym neosędziego Krzysztofa Wesołowskiego na przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Bo jeśli mówił prawdę, to sprawy w rządzie i w polskiej polityce mają się znacznie gorzej niż się wydaje.
...[czytaj więcej]Łukasz DARGIN
Matematyka prawdę Ci powie
Polityka przyszłości Kamali Harris oraz doświadczenie polityczne i gospodarcze Walza powodują, że w oczach opinii publicznej jawią się oni jako politycy, którzy wreszcie zajęli się najbardziej istotnymi sprawami najszerszej liczebnie i niepokojąco ubożejącej grupy – tych, którzy dzięki ciężkiej pracy wchodzą lub starają się utrzymać w obrębie klasy średniej.
...[czytaj więcej]Ewa KAKIET-SPRINGER
Olimpiada w Polsce?
Myśl to zuchwała! Fajnie jest błysnąć, pokazać się światu. Tylko jakim kosztem? Letnie igrzyska to strasznie drogie, idące w miliardy nie tylko złotych, przedsięwzięcie. Nie mamy odpowiedniej infrastruktury sportowej. To też przepotężne wyzwanie logistyczne. Nawet jeśli organizacyjnie jakoś się z tym uporamy, to nas po prostu na to nie stać. I tyle.
...[czytaj więcej]Andrzej FLÜGEL
Komisarz Serafin
Piotr Serafin zostanie komisarzem UE do spraw budżetu. Donald Tusk nie będzie się przejmował sprzeciwami Andrzeja Dudy. To akurat mi się podoba. Organy państwa muszą działać na podstawie prawa, a Konstytucja nie daje prezydentowi prerogatyw przy nominacjach obywateli RP na funkcje w UE. Co do samego kandydata, widzę jednak parę wątpliwości.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
Wykluczone mocarstwo
Nikt nawet nie zauważył nieobecności Rosji na Olimpiadzie w Paryżu. Propagandyści dawnej potęgi sportowej ze wściekłością przeżuwali utraconą wielkość i upokorzenie pariasa. Rosyjska telewizja, chyba jako jedyna na świecie, nie transmitowała Igrzysk, ale za to nieustannie próbowała je dyskredytować i obrzydzać. Hurra-patrioci zażądali sankcji dla sportowców, którzy wystartowali pod flagami innych państw.
...[czytaj więcej]Zdzisław Aleksander RACZYŃSKI
I tak w kółeczko…
Wobec słabego wyniku i odległej pozycji medalowej podczas Igrzysk, nieprzystających do naszych wyobrażeń i możliwości, zanim sportowcy na dobre wrócili do domu zaczęło się rozliczanie. Tradycyjnie wyciągnięto te same argumenty, które pojawiają się od lat, kiedy nie idzie nam na wielkich imprezach. Tylko co z tego? Za kilka lat przyjdzie sukces, przypudruje bolączki.
...[czytaj więcej]Andrzej FLÜGEL
PiS i jego (?) pieniądze
Spodziewam się, że PiS zostanie uderzone po kieszeni decyzjami PKW w sprawie jego sprawozdań finansowych. Dla przyszłości demokracji ważne jest i wypalenie żelazem praktyki prowadzenia przez ugrupowanie rządzące kampanii wyborczych za nieograniczone środki z budżetu państwa, i uniemożliwienie pasożytowania partii na majątku państwowym w okresie między elekcjami.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ
Czy F-16 mogą zmienić losy wojny?
Wreszcie dotarły obiecywane przez państwa zachodnie samoloty F-16. Nie są one jednak żadną mityczną, niosącą zwycięstwo bronią. Raczej nie zapewnią zwycięstwa. Czy Ukraina jest skazana na porażkę? Niekoniecznie. Rozwiązaniem mogą być umowy o bezpieczeństwie, jakie zawarła ona z europejskimi sojusznikami, m.in. z Wielką Brytanią, Francją, Niemcami i Polską.
...[czytaj więcej]Adam Paweł OLECHOWSKI
Dyplomacja i tajne służby
Wymiana grup więźniów i szpiegów między USA i Rosją, do której doszło 1 sierpnia w Ankarze, jest sukcesem administracji USA prezydenta Bidena, jak też Rosji. Bezspornym wygranym wydaje się być Turcja. W skutecznej dyplomatyczno-szpiegowskiej wymianie figur udział wzięły kraje, w których kult państwa, ciągłość jego instytucji i docenianie roli służb – dyplomatycznych i tajnych – jest aksjomatem praktyki politycznej.
...[czytaj więcej]Grzegorz MICHALSKI
Światopogląd i polityka
Obozowi demokratycznemu pozostaje cierpliwe, ale stanowcze działanie na rzecz przezwyciężenia konserwatywnej orientacji większości PSL. Partia ta jest anomalią na tle europejskim. Konieczne jest wywieranie stałej presji na jej kierownictwo, by porzuciło obecną politykę i odważyło się sprzeciwić hierarchii kościelnej. To droga trudna, ale nie ma lepszej.
...[czytaj więcej]Jerzy J. WIATR
Prezydent i naprawa prawa
Od początku było wiadomo, że nie ma co liczyć na jakąkolwiek współpracę Andrzeja Dudy przy przywracaniu praworządności. Bardzo aktywnie uczestniczył w tym procesie i jest zań w pełni współodpowiedzialny. Musiałby teraz połykać własny język, przyznawać się do win i błędów i wywieszać białą flagę. Będzie więc blokował nawet najbardziej oczywiste działania.
...[czytaj więcej]Robert SMOLEŃ