Myślenie literaturą
Eseje, analizy krytycznoliterackie, dyskusje, wywiady. Nazwę działu zaczerpnęliśmy z tytułu książki Janusza Termera, krytyka, jednego z redaktorów „Res Humana”.
Zmierzch nie tylko lata
Stanąłem wobec symbolu upadku książki, a nawet pisma jako środka transferu myśli i kreacji twórczej. Chciałem grubego słowa użyć, ale redakcja nie pozwala. Bo, …, jeśli rolka lichego papieru klozetowego kosztuje dwa pięćdziesiąt lub trzy złote, to owo ze złotówką porównanie za wytwory myśli i pracy wielu ludzi, wpędziło mnie w bezgraniczną melancholię.
...[czytaj więcej]Andrzej ŻOR
W osamotnieniu i samotności
Niełatwo znaleźć dobrego, prawdziwego przyjaciela. Gdy się go znajdzie, uzyska się z pewnością poczucie większego bezpieczeństwa, a nawet szczęścia. Ale też strzec się trzeba przed złymi „przyjaciółmi”. Chronić nas może ostrożność, z jaką trzeba podchodzić przy nawiązywaniu przyjaźni. Nie powinniśmy obdarzać tym uczuciem tych, którzy na to nie zasługują.
...[czytaj więcej]Eleonora SYZDEK
O literaturze niemieckiej i wzajemnym poznaniu kultur
Literatura niemiecka jest mocno zakorzeniona w realiach społecznych i kulturowych. Jest wyrazem czegoś i reakcją na coś, a nie tylko romantyczną fikcją. Od swych początków na wskroś świecka – skierowana na emancypację wobec klerykalnego monopolu. Jej dominantą jest dążenie do nieustannego reformowania społeczeństwa w kierunku polepszania warunków życia ludzi.
...[czytaj więcej]Karol CZEJAREK
Pacyfizm w literaturze pięknej
Czyż literatura piękna mogła pozostać obojętna na to sprzężenie: społecznej świadomości idei „wiecznego pokoju”, sformułowanej i głoszonej przez tak cenionego filozofa z Królewca jak Immanuel Kant, oraz tragicznych i traumatycznych doświadczeń czasów wojennych przeżyć, jakie stały się udziałem milionów ludzi na całym świecie? Pytanie retoryczne.
...[czytaj więcej]Janusz TERMER
Agnieszka Osiecka. Śpiewająca biografia PRL
Opis poetyckiej wizji wszechświata, uniwersum Agnieszki Osieckiej, obejmującego czułością każdy przejaw istnienia – materialnego, społecznego i politycznego; w którym wszystko, co ludzkie zasługuje na przynajmniej próbę zrozumienia. Z oddechem intelektualnym, mocno zarysowanym kontekstem historycznym i przywołaniem wielkiej osobowości poetki.
...[czytaj więcej]Jadwiga MIZIŃSKA
Duch powieści według Milana Kundery
Gdzie umieścić dorobek Milana Kundery? Niektórzy nie mają z tym kłopotów i twierdzą, iż był on Europejczykiem albo czeskim Europejczykiem, lub też pisarzem czeskim i francuskim.
...[czytaj więcej]Jadwiga MIZIŃSKA
Kilka uwag o sytuacji literatury polskiej po roku 1949
Korzystajcie z doświadczeń ornitologów. Żeby pisarze mogli rozwinąć skrzydła, muszą mieć swobodę korzystania z piór.
Stanisław Jerzy Lec
...[czytaj więcej]Janusz TERMER
„Władca much” Williama Goldinga jako metafora narodzin zniewolenia
Zniewolenie może obejmować wiele terytoriów dziedzin życia ludzkiego. Od całkowicie osobistych relacji po najbardziej złożone formy społecznej organizacji. Literackich opisów powstawania i funkcjonowania jego rozmaitych odmian było i nadal rodzi się bardzo wiele. Składa się z nich znaczna część historii literatury powszechnej, zwanej „piękną”.
...[czytaj więcej]Janusz TERMER
Pożegnanie Noblisty
Wspomnienie o zmarłym 3.03.2023 r. nobliście Ōe Kenzaburō.
Był pisarzem uniwersalnym. Jego twórczość jest głęboko zakorzeniona zarówno w rodzimej tradycji współczesnej Japonii, jak i w literaturze i filozofii zachodniej. Nagrodę otrzymał w 1994 r. za przedstawienie świata, w którym życie i mit łączą się w spójny obraz ludzkich konfliktów i cierpień.
Mikołaj MELANOWICZ
Do końca będzie mściła swoją rasę. Rasę ludzi biednych, nie-elit
Pisze o sobie i o społeczeństwie, o pozycji człowieka między klasami, który przebył całą trajektorię społeczną – od córki biednych rolników, potem sklepikarzy, do profesorki literatury.
O twórczości Annie ERNAUX, laureatki Literackiej Nagrody Nobla za 2022 rok, rozmawiają: Agata Kozak – tłumaczka jej książek, Janusz Termer, Zdzisław A. Raczyński i Robert Smoleń.
...[czytaj więcej]DYSKUSJA REDAKCJI „RES HUMANA”
Lektury nieobowiązkowe
Wybór tekstów Wacława Sadkowskiego, naszego – Czytelników i Redakcji – przewodnika po świecie pięknych słów, guru polskich krytyków literackich, wieloletniego redaktora naczelnego „Literatury na Świecie”, prezesa SW „Czytelnik”. W „Res Humana” regularnie, co dwa miesiące, dzielił się swoimi myślami nieobojętnymi.
...[czytaj więcej]Autor: Wacław SADKOWSKI
Nagroda imienia prof. Tadeusza Kotarbińskiego dla Łodzi Ulissesa
Notka o nagrodzonym osobistym pamiętniku-diariuszu – zapisie siedmiu lat i osiemnastu godzin pracy Macieja Świerkockiego nad nowym tłumaczeniem wielkiej powieści Jamesa Joyce’a.
...[czytaj więcej]Janusz TERMER