Klimat i środowisko
Unia a ekologia
W Unii toczy się dyskusja o Europie dwóch porządków: ksenofobicznym i nacjonalistycznym – gdzie zamknięcie narodów i zacieśnienie polityki tylko do własnych interesów jest dominujące, oraz Europie otwartej, wspólnotowej, zjednoczonej. Zielony Ład, tak samo jak wszelkie dyskusje o klimacie i konieczności ekologicznego myślenia stały się zakładnikami nacjonalistycznego zawężenia. Prawa rolników do zarządzania gospodarstwami na własną modłę, krytyka propozycji zmian są polem dyskusji etnocentrycznych.
...[czytaj więcej]Joanna HAŃDEREK
Zmierzch czarnego „El Dorado”
Czas węgla się kończy. Rośnie zaś znaczenie odnawialnych źródeł energii – szczególnie fotowoltaiki i wiatraków. Jesteśmy w trakcie przejścia do nowej, miejmy nadzieję zielonej, epoki. Najważniejsze, aby zmiany odbywały się w duchu sprawiedliwej transformacji – z poszanowaniem interesów górników, lokalnej tożsamości oraz środowiska.
...[czytaj więcej]Piotr CHAŁUBIŃSKI, Rafał RYKOWSKI, Alina POGODA
Odpowiedzialność za zmianę klimatu
Zmiana klimatu jest problemem globalnym, który może być rozwiązany jedynie na poziomie świata. Jednakże, ponura rzeczywistość jest taka, że mimo podejmowanych od ponad 30 lat działań, zmierzających do ograniczenia gazów cieplarnianych emitowanych w wyniku działalności człowieka, globalna ilość tych gazów wyrzucanych do atmosfery stale rośnie.
...[czytaj więcej]Konrad PRANDECKI
Pożegnanie z węglem. Czekając na sprawiedliwą transformację
Wielkopolska Wschodnia, jako pierwszy z sześciu regionów węglowych w kraju, zaczęła systemowo planować proces odchodzenia od węgla. Ok. 1,8 mld zł ma popłynąć z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, wspierającego obszary węglowe borykające się z poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi.
Pierwszy reportaż na naszych łamach.
...[czytaj więcej]Piotr CHAŁUBIŃSKI
Czy można zatrzymać katastrofę klimatyczną?
Dlaczego współczesna zmiana klimatu budzi tak wielkie obawy? Po pierwsze ma charakter globalny, dotyczy całej Ziemi, nie da się przed nią uciec. Po drugie jej tempo jest zatrważające. Obecnie obserwowane tempo zmian wynosi około 0,2°C na dekadę. W okresie najbardziej gwałtownych zmian występujących podczas ostatniej epoki lodowcowej było to 0,005°C.
...[czytaj więcej]Konrad PRANDECKI
JA, TY I MOTYL, czyli ekologia w słowach, czynach i pieniądzach
Interpretując słowa Biblii można odczytać tam uzasadnienie do traktowania przyrody jako magazynu dla człowieka. Jednak wyniszczanie całych gatunków zwierząt i roślin, przyczynianie się do erozji ziemi poprzez różne bezmyślne działania ludzkie już całe tysiąclecia temu powodowały skutki katastrofalne, zmieniając oblicze natury.
...[czytaj więcej]Małgorzata B. JAKUBIAK